Orientace na webu

Něco málo o struktuře webu.

Možná poněkud příliš epicky, ale z dobrých důvodů.

 

 

Při hledání informací jsem prohledala mnoho webových stránek. Zvláště u těch českých jsem narážela velmi často na stejný problém. Většina z nich přinášela stejné informace. Možná v trochu jiné struktuře a trochu jinými slovy, dozvídala jsem se v zásadě totéž: psychózy patří k nejtěžším diagnózám nejenom v oblasti psychiatrie, ale k nejtěžším diagnózám vůbec. Vyhlídky jsou velmi špatné – s několika výjimkami je onemocnění progresivní, vede obvykle k demenci a pomoct mohou jedině léky, když se poctivě berou dle doporučení lékaře. Různé formy psychoterapie neuškodí – vedle pravidelného braní léků, samozřejmě.

Když jsem hledala nějaké „success stories“, tedy příběhy lidí, kteří se uzdravili, nebo alespoň smysluplně fungují, nacházela jsem příběhy typu „po patnácti letech strávených v léčebnách Petrovi konečně našli správnou kombinací léků, teď je stabilizovaný a přemýšlí o přestěhování do chráněného bydlení“. Takhle já si šťastný příběh opravdu nepředstavuji.

Po čase jsem narazila na weby, které psali „survivors“. Nevím, zda pro to v češtině vůbec je nějaký termín. Přeživší. Ti, kteří přežili psychiatrickou péči a dali se dohromady natolik, aby byli schopni vyprávět o ní způsobem srozumitelným pro většinovou společnost.

Objevil se přede mnou zcela nový svět. Černobílý svět psychiatrické péče (bereš léky – dobře, bílá, nebereš léky – špatně, černá) se stal daleko barevnějším. Nemohla jsem si nevšimnout, že nešlo o pouhé přepólování (bereš léky – špatně, nebereš léky – dobře). Přeživší obvykle nejsou primárně proti lékům. Jenom upozorňují, že někdy je méně více. Že někdy dlouhodobé braní léků brání lidem v cestě k plnějšímu zotavení.  

O žádném českém webu přeživších nevím. Občas na některých webech najdu pár střípků, které svědčí o jejich existenci. Existují také weby, které nabízejí pomoc těm, kteří se snaží přežít. Často ovšem s upozorněním, že nesuplují psychiatrickou péči, které nese latentní informaci – nadále pokračujte v braní léků.

Nicméně žádný český web, který by rozsáhleji a pravidelně představoval pohled „z druhé strany“ neexistuje. Natož nějaká ucelená informace, která by říkala „oficiální psychiatrie říká tohle, alternativní přístupy tohle“. Zvláště ne pro „zelenáče“, kteří o systému psychiatrické péče nevědí zhola nic, nebo jenom velmi málo.

Proto jsem na tento web umístila dva základní texty, do kterých jsem se snažila na co nejmenší plochu vtěsnat co nejvíce informací, které by ukazovaly jak pohled standardní psychiatrické péče v ČR, tak pohled z druhé strany.

První z nich je pod odkazem extrémní stavy a popisuje nejenom základní příznaky a příčiny extrémních stavů, ale také to, jak různě je možné extrémní stavy nahlížet.

Druhý z nich je pod odkazem terapie a popisuje základní přístupy k terapii psychotických krizí.

V každém z nich je řada odkazů na další texty, které podrobněji rozvádějí základní informace.

Pokud si chcete dohledat informace k nějakému konkrétnímu tématu, zkuste encyklopedii zotavení. Zatím v ní není moc hesel, ale postupně je doplňuji. Samozřejmě jsem mohla nakopírovat obsahy jiných webů – ale to je přesně to, co dělat nechci. Chci vám poskytovat základní informaci na co nejmenším prostoru a pak svůj vlastní pohled na věc.

Do rubriky Inspirace budu vybírat příběhy, ze kterých je možné čerpat naději.  

Texty jsou průběžně upravovány, data publikace a aktualizace textu najdete ve spodní části stránky.

Mnoho textů, na které odkazuji, je v angličtině. Snažím se alespoň stručně česky popsat, o co v nich jde. Časem možná doplním podrobnější české glosy, ale ještě nějakou chvíli potrvá, než se mi to podaří u všech.

Zatím textů na webu není moc. Připravovala jsem je zhruba tři měsíce (vedle plného provozu – mám rodinu, domácnost, chodím do práce…) a zdálo se mi, že nemá cenu čekat, až je budu všechny mít úplně dokonalé – to by totiž mohlo trvat ještě řadu měsíců. Proto jsem se rozhodla začít s málem a texty budu postupně doplňovat.

Zdroje a odkazy

http://www.extremni-stavy.cz/hledani-informaci/

http://www.extremni-stavy.cz/mene-leku/

http://www.extremni-stavy.cz/extremni-stavy

http://www.extremni-stavy.cz/terapie

http://www.extremni-stavy.cz/encyklopedie-zotaveni

http://www.extremni-stavy.cz/inspirace

Publikováno 8. 8. 2016